қазақша · русский · english
 
 
 
02.02.2017

Next 71-scientific-practical conference of students, graduate students of the Institute of Arts, Culture and Sports took place in the autumn of 2016 year. At the conference in 9 sections participated students of all specialties. On hearing scientific reports were presented 101 scientific papers: the section "Music education" - 14; "Choreography" - 5; "Visual arts and Decorative applied arts", in the Master`s section - 5; " Visual arts and Decorative applied arts" in the context of the bachelor - 8; "Basic military training " - 22; "" - 35; " physical Culture and sport " - 12 reports. At the exhibition were presented 68 creative works.
Prize-winning places received the following students:
In the section: "Music education"
Diploma of I degree awarded:
Kamitova Saule, 4th year course student (4), (Scientific adviser: Doctor of pedagogical sciences, professor B.M. Bekmukhamedov)
Diploma II degree awarded:
Yakupbayev Yeldos, 3rd year course student (3), (Scientific adviser: Associate professor, candidate of pedagogical sciences S.T. Balagazova)
Nurmukhanbet Shapagat 1st year course student (4) (Scientific adviser: Associate professor, candidate of pedagogical sciences L. Sh. Kakimova)
Diploma of III degree awarded:
Tokhtarova Maral 1st year course student (3) (Scientific adviser: Doctor of pedagogical sciences, professor L.M. Narikbayeva)
Beysengali Balausa 3rd year course student (4) (Scientific adviser: Associate professor S.B. Baribayev )
Kasimbayeva Togzhan 3rd year course student (3) (Scientific adviser: candidate of art sciences, associate professor A.T. Aytuarova).
In the section "Choreography"
Diploma of I degree awarded:
Konstantin Rilsky , 1st year course student (4), speciality: "Choreography" (Scientific adviser: Senior Lecturer A.M. Kulseitova)
Diploma II degree awarded:
Elvira Perova, 1st year course student (4), specialty: "Choreography" (Scientific adviser: Doctor of pedagogical sciences, professor L.M. Narikbayeva)
Meruert Alimbetova, 3rd year course student (4), specialty: "Choreography" (Scientific adviser: Senior Lecturer A.M. Kulseitova)

Diploma of III degree awarded:
Aziza Bisalieva, 3rd year course student (4), specialty: "Choreography" (Scientific adviser: A.M. Kumarzhanov)
Ashimzhan Rozakhunov, 3rd year course student (4), specialty: "Choreography" (Scientific adviser: A.M .Kumarzhanov).
"Visual arts and Decorative applied arts" section:
Diploma of I degree awarded:
Yeldos Azamatuly - 1st year course undergraduate student of the specialty «6M010700 - Arts and Drawing" (Scientific adviser: doctor of pedagogical sciences , professor B.A. Almuhambetov).
Diploma II degree awarded:
Aliya Suleimen - 1st year course undergraduate student of the specialty «6M010700 - Arts and Drawing" (Scientific adviser: candidate of pedagogical sciences, associate prof. A.S. Smanova);
Bota Kystaubayeva - 2nd year course undergraduate student of the specialty «6M010700 - Arts and Drawing" ( Scientific adviser: Senior Lecturer, candidate of pedagogical sciencse A.I. Ibragimov);
Diploma of III degree awarded:
Tilek Fayzov - 1st year course undergraduate student of the specialty «6M010700 - Arts and Drawing" (Scientific adviser: Ph.D., ass.professor Smanova AS);
Andas Shalkar - 1st year course undergraduate student of the specialty "Art study " (Scientific adviser: candidate of pedagogical sciences, associate prof. A.S. Smanova);

By specialty "5B010700 - Arts and Drawing" was awarded following students:
Diploma of I degree awarded:
Meruert Toktarova - 3rd year course student (Scientific adviser: Candidate of pedagogical sciences, associate professor Zh. N.Shaygozova);
Diploma II degree awarded:
Elizabeth Michaelis - student (Scientific adviser: candidate of pedagogical sciences, associate professor G.V. Lapp);
Gulfayrus Zharylgasova 3rd year course student (Scientific adviser: M.A., Senior Lecturer B.N. Bekenova);
Diploma of III degree awarded:
Lana Zhanabayeva - 3rd year course student (Scientific adviser: Candidate of Philological Sciences, Associate Professor Y. Assembay);
Zhuldyzay Maksut - 3rd year course student (Scientific adviser: Candidate of pedagogical sciences , Associate Professor Sh Akbayeva);
Ainur Yesim - 4th year course student (Scientific adviser: Y.Kulzhabayev).

In the section " Basic military training"
Diploma of I degree awarded:
Zhansaya Dіnmukhammetkyzy - 2nd year course student (Scientific adviser: Senior Lecturer A.M. Baigaliev.).
Diploma II degree awarded:
Aktoty Zhalgasbayeva - 4th year course (Scientific adviser: Ph.D. S.T. Taukeyuly);
Inkar Anuarbekova -2nd year course student (Scientific adviser: M.A., Senior Lecturer A.L. Seitova).
Diploma of III degree awarded:
Aigul Zhakhanger - 2nd year course student (Scientific adviser: Senior Lecturer K.A. Kulatayev);
Zhaksylyk Kalen- 2nd year course student (Scientific adviser: Doctor of pedagogical sciences, Associate Professor Y.Z. Battalkhanov);
Akbota Kozhabek - 4th year course student (Scientific adviser: candidate of biological sciences, Associate Professor R. Zh. Naribay).

In the section "Physical culture and sport"
Diploma of I degree awarded:
Kudaynazar Dossanov- 3rd year course student (Scientific adviser: M.A., senior lecturer R.B. Қadyrbekov);
Diploma II degree awarded:
Dinara Sagimbayeva - 3rd year course student (Scientific adviser: Senior Lecturer S.A. Pogorelov );
Galymzhan Kopzhanov - graduate student of the 1st year course of study (Scientific adviser: Ilyasova Alma Nagievna - doctor of pedagogical sciences, professor);
Diploma of III degree awarded:
Tamila Fazuldinova - 2nd year course Student (Scientific adviser: : Ergazieva KI - k.him.n., Associate Professor)
Yerdan Azіrbayzhan- 3rd year course student (Scientific adviser: S.Kh. Yernazarov - M.A., senior lecturer);
Adilet Sarsembayev -1st year course student- (Scientific adviser: S. BolatKyzy - M.A., senior teacher.).
In the section " Creative specialties "
Diploma of I degree awarded:
Akzer Maulenov, 2nd year course student of the specialty "5B042100 - Graphic Design (Scientific adviser: Muratali K.K. - candidate of art, professor.);
Diploma II degree awarded:
Kymbat Zhantu- 3rd year course student of the specialty 5B010700- "Fine Arts and Drawing". (Scientific adviser: Mizanbayev R. - candidate of pedagogical sciences, professor);
Catherine Vovk - 3rd year course student of the specialty 5B042100- "Graphic Design". (Scientific adviser: Senior Lecturer Kirgizbekova S.S.).
Diploma of III degree awarded:
Diana Serkina - 3rd year course student of the specialty 5B042100- "Graphic Design". (Scientific adviser: Kirgizbekova S.S. - Senior Lecturer);
Svetlana Pirozhenko, 2nd year course student of the specialty 5B041400- "Graphics". (Scientific adviser: Tataeva A.Y. - candidate of philological sciences, senior lecturer);
Maria Baeva, 1st year course of the specialty 5B042100- "Graphic Design". (Scientific adviser: Turganbayeva Sh.S.- Associate Professor).




Вернутся назад

 
 
 
 
 
Besucherzahler
 
Besucherzahler